KURBANA HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR

  Kurban Bayramına doğru günler hızla ilerlerken Veteriner Hekim Mustafa Yıldız bayram öncesi vatandaşları uyaran açıkjlamalarda bulundu. Yıldız açıklamasında; ‘Kurban bayramına sayılı günler kaldı.Üreticiler büyük bir heyecanla kurban bayramını bir an önce gelmesini beklemektedirler. Çünkü ürettiklerini ,emeklerini paraya çevirecekler. Bu dönemde üreticiler  dikkat etmeleri gereken ciddi bir takım kurallar vardır. Beslemiş ve de bakımlarını yapmış […]

 KURBANA HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR

01.06.2020 - 17:39

Güncelleme : 01.06.2020 - 17:39

  Kurban Bayramına doğru günler hızla ilerlerken Veteriner Hekim Mustafa Yıldız bayram öncesi vatandaşları uyaran açıkjlamalarda bulundu.

Yıldız açıklamasında;

‘Kurban bayramına sayılı günler kaldı.Üreticiler büyük bir heyecanla kurban bayramını bir an önce gelmesini beklemektedirler. Çünkü ürettiklerini ,emeklerini paraya çevirecekler. Bu dönemde üreticiler  dikkat etmeleri gereken ciddi bir takım kurallar vardır. Beslemiş ve de bakımlarını yapmış oldukları hayvanların iç parazit ve de dış parazit uygulamalarını şimdiden yapmaları önem arz etmektedir. Kimse kesmiş olduğu kurbanında karaciğer mide bağırsaklarda v.b. parazit görmekten hoşnut olmaz. Doğal olarak bu uygulamaları son güne bırakmak doğru değildir. Çünkü, paraziter  ilaçlarda ,ilacına bağlı olarak beş günden otuz beş güne varan kalıntı arınma süreleri mevcuttur. Antibiyotiklerde de durum benzerlik göstermektedir . Antibiyotikler de et te kalıntı süresi 44 güne kadar ulaşabilmektedir. Dolayısıyla mutlaka serbest veteriner hekimlerden ihtiyaç durumunda destek alınız. Kalıntı sürelerini dikkate alınarak gerekli uygulamaları yapmak halk sağlığı açısından önem arz etmektedir.

  Kurbana günler yaklaştıkça , kurbanlık hayvanların besisine de önem vermek gerekmektedir. Bu konuda kurbanlık hayvan beslenme konusunda ilgili serbest veteriner hekimlerden  destek almak gerek kurbanlık hayvan sağlığı gerekse , kurbanlıkların günlük kilo alımları doğrudan karlılığı etkilemektedir. Bu konuda son derece ciddi yaklaşmak işletmenin geleceğini doğrudan etkilemektedir.

 İşletmedeki dişi hayvanların gebelik muayenelerini bu dönemde mutlaka serbest veteriner hekimlere yaptırmalıyız. Gebe olanları işletme sahibi planları  doğrultusunda değerlendirmelidirler .Ayrıca işletmedeki kurban olacak hayvanların sağlık yönünden mutlaka kurban öncesi serbest bir veteriner hekime yaptırılmalıdır.Muayene sonuçlarına göre işletme sahibi gerekli tedbirleri almalıdır.Halkımıza çok güzel bir kurban bayramı geçirmelerini şimdiden dilerim.’dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın