Rehberlik Hizmetlerini İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

İlçemiz okullarındaki Rehberlik Hizmetlerini İzleme, Değerlendirme ve Geliştirme Toplantısı İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı’nın yanı sıra; İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sabri Mercan, İlçemiz okullarında görev yapan rehber öğretmenler ve rehber öğretmenlerin görev yaptıkları okulların müdürleri katıldı. Kaymakamımız, yeni dönemde başarının artırılması, okullarda […]

 Rehberlik  Hizmetlerini İzleme ve  Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

17.02.2020 - 18:53

Güncelleme : 17.02.2020 - 18:53

İlçemiz okullarındaki Rehberlik Hizmetlerini İzleme, Değerlendirme ve Geliştirme Toplantısı İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı başkanlığında gerçekleştirildi.


Toplantıya İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı’nın yanı sıra; İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sabri Mercan, İlçemiz okullarında görev yapan rehber öğretmenler ve rehber öğretmenlerin görev yaptıkları okulların müdürleri katıldı.


Kaymakamımız, yeni dönemde başarının artırılması, okullarda eğitim öğretim çalışmalarının aksamadan devam ettirilmesi, bir okulun sosyal, kültürel ve akademik başarısının temelinde rehber öğretmenlere büyük bir görev düştüğünü belirterek rehber öğretmenlerin okulun diğer öğretmenleri ile diyalog halinde olmasını yapılan çalışmaların sadece rehber öğretmene bırakılmamasını, rehber öğretmenler koordinesinde her paydaşın mutlaka rehberlik çalışmalarının içinde yer alması gerektiğinin önemine vurgu yaptı.


Kaymakam Dınkırcı, A. Einstein’ın “Aslında herkes bir dâhidir. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız, balık tüm ömrünü bir aptal olduğuna inanarak geçirecektir.”  sözünden yola çıkarak çocuklarımızın işitsel görsel ve  dokunsal zekalarının eğitim esnasında iyi analiz edilmesinin ve çocuğun içinde var olan yeteneklerin gelişmesine fırsat verilmesinin meslek seçiminin de bu yönde yapılması gerektiğinin önemine vurgu yaptı ayrıca çocuklarımızın zekâ gelişiminin %70 lik kısmının 0-6 yaş arasında geliştiğinin bu açıdan  okul öncesi eğitimin son derece önemli olduğunu belirtti. 


Dınkırcı, özellikle 7 Haziran 2020 tarihinde yapılacak olan Liselere Giriş Sınavı nedeniyle 8. Sınıf öğrencilerine ve 20 Haziran 2020 tarihinde Üniversiteye Geçiş Sınavları Temel Yeterlilik Testi (TYT), 21 Haziran 2020 tarihinde yapılacak Alan Yeterlilik Testi (AYT) nedeniyle lise son sınıf öğrencilerine yönelik okullarımızda sınav stresini azaltmaya yönelik etkinlikler yapılmasını, öğrencilerin girdikleri sınavlarda temel sorunun süreyi yetiştirememek olduğunu ve bu konuda okullarımızda hızlı okuma teknikleri çalışmaları yapılması gerektiğini, özellikle kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın çok önemli olduğunu belirterek gerekirse öğrencilerle bireysel olarak ilgilenilmesini ve sınavlara olabilecek en az stresle girmelerinin sağlanmasını, deneme sınavları yapılmasını ayrıca öğrencilerin sevdikleri mesleklere yönlendirilebilmesi için kariyer günleri, meslek tanıtımı çalışmaları yapılarak öğrencilerimizin sevdikleri mesleği seçmelerine yardımcı olunmasını ifade etti.
Ayrıca okullarda öğrencilerin madde bağımlılığı, istenmeyen alışkanlıklar ve varsa aile içi olumsuz davranışlara maruz kalma konularında rehber öğretmenlerin sadece sorun olduğu zaman değil sorun ortaya çıkmadan tespit yapan ve öğrenci ile ilgili olumlu kazanım elde edilen tutumlara önem vermeleri gerektiğini bu süreçte okul çalışanları, çevresel faktörler ve aile ile koordineli bir şekilde öğrencilerimizi yanlışa sürüklenmeden doğruyu ve kültürel değerlerimiz doğrultusunda analiz-sentez gücü yüksek, yorum yapabilen ve olumlu eleştiri yapan birey olarak yetişmesine katkı sağlamanın önemine dikkat çekerek bu konularda çalışmalar yapılmasını istedi, öğrencilerimizin çeşitli hobi kursları(resim, müzik vb.), sportif aktiviteler ve etkinliklere yönlendirilerek enerjilerini olumlu yönde kullanabilmelerinin ve faydalı alışkanlıklar edinmelerinin sağlanması için İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ve Spor Kulüplerine yönlendirilmelerini İlçemizde şuan aktif 20 adet spor Kulübünün olduğunu ve 1.280 sporcunun bulunduğunu bunlarında 572’sinin lisanslı sporcu olduğunu belirtti. 
Toplantıya katılan tüm okul müdürleri ve rehber öğretmenler kendi okullarında yapılan ve yapılacak olan çalışmaları sırası ile ayrı ayrı açıkladı..


Okul rehberlik hizmetlerinden öğrencilerimizin en verimli şekilde faydalanabilmelerini dileyerek toplantıya katılanlara teşekkür eden Kaymakamımız, tüm öğretmen ve öğrencilerimize çalışmalarında başarılar dileyerek toplantıyı sonlandırdı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın