SUBÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi Arifiye’de kuruluyor

Arifiye’de bulunan bir alan, “Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” olarak tespit edildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Arifiye ilçemiz Aşağıkirazca Mahallesi’nde yaklaşık 7 bin metrekare alan, “Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” olarak ilan edildi. İlgili Haber YAYLA AİLESİNİN ACI GÜNÜ!.. TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ NEDİR? Teknokent (technopole) kavramı […]

 SUBÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi Arifiye’de kuruluyor

22.10.2022 - 18:32

Güncelleme : 22.10.2022 - 18:35

Arifiye’de bulunan bir alan, “Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” olarak tespit edildi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Arifiye ilçemiz Aşağıkirazca Mahallesi’nde yaklaşık 7 bin metrekare alan, “Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” olarak ilan edildi.

TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ NEDİR?

Teknokent (technopole) kavramı daha çok Fransa’da kullanılırken, ABD’de ‘Araştırma Parkı’, İngiltere’de ‘Bilim Parkı’, Uzakdoğu’da ise daha çok ‘Bilim Kenti’ veya ‘Teknoloji Kenti’ kavramları kullanılmaktadır. 4691 Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasasında ise “Teknoloji Geliştirme Bölgesi” şeklinde tek bir kavram kullanılmaktadır.

Teknoloji Geliştirme Bölgesi, yüksek/ileri teknoloji kullanan ya da yeni teknolojilere yönelik firmaların, belirli bir üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü ya da AR-GE merkez veya enstitüsünün olanaklarından yararlanarak teknoloji veya yazılım ürettikleri/geliştirdikleri, teknolojik bir buluşu ticari bir ürün, yöntem veya hizmet haline dönüştürmek için faaliyet gösterdikleri ve bu yolla bölgenin kalkınmasına katkıda bulundukları, aynı üniversite, yüksek teknoloji enstitüsü ya da AR-GE merkez veya enstitüsü alanı içinde veya yakınında; akademik, ekonomik ve sosyal yapının bütünleştiği siteyi veya bu özelliklere sahip teknoparkı temsil eder.

haberfokus.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın