SUBÜ Ziraat Fakültesinde Kivi Üreticileri toplantısı gerçekleşti

SUBÜ Ziraat Fakültesinde kivi üreticileri toplantısı düzenlendi. Toplantıya Kaymakam Bekir Dınkırcı, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Taki Demir, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek, Mahalle Muhtarları, Arifiye Kivi Üreticileri, Sivil Toplum Kuruluşları katıldı. Toplantıda İlçemizde kivi üretimi ve çözüm yolları konusunda yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde […]

 SUBÜ Ziraat Fakültesinde  Kivi Üreticileri toplantısı gerçekleşti

16.11.2022 - 19:19

Güncelleme : 16.11.2022 - 19:19

SUBÜ Ziraat Fakültesinde kivi üreticileri toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Kaymakam Bekir Dınkırcı, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Taki Demir, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek, Mahalle Muhtarları, Arifiye Kivi Üreticileri, Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

Toplantıda İlçemizde kivi üretimi ve çözüm yolları konusunda yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak İlçemizin sahip olduğu, tarım, hayvancılık, turizm, ticaret ve sanayi potansiyelinden bahsederek özellikle toprak tahlili, önleyici sağlık hizmetleri, alternatif tarım ürünleri, modern sulama teknikleri, açık-yarı açık hayvancılık, sulama sistemleri, meyve yetiştiriciliği, kivi yetiştiriciliği, ceviz yetiştiriciliği, aromatik bitki yetiştiriciliği, süs bitkisi yetiştiriciliği alanlarında örneklerle açıklamalar yapıldı. Üniversite, sanayi, sivil toplum kuruluşları ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve özellikle tarımsal üretim dış mekan süs bitkiciliği ve diğer iş kollarında kapsamlı bilgi aktardılar.

Kaymakam Bekir Dınkırcı, İlçemiz iklim ve toprak şartlarının kivi yetiştiriciliğine uygun olduğunu, kivinin Pazar sorununun olmadığını ve birim alandan elde edilen net kazancın yüksek olduğundan dolayı kivi yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması gerektiğini ifade ederek, kivi yetiştiriciliği konusunda kivi bahçesi kurmak isteyenlerin ve önder çiftçilerimizin Arifiye Kaymakamlığı, Arifiye Belediye Başkanlığı, SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı, Arifiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muhtarlarımız, ilgili Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları ve Yalova İlinde bulunan örnek işletmeleri ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile iletişim ve işbirliği halinde olmalarının fayda sağlayacağını belirtmesinin ardından emeği geçenlere teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın