SYKD’den Erol Mütercimler hakkında Suç Duyurusu

Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık ve yönetim kurulu üyeleri bu sabah Sakarya Adliyesine giderek, bir televizyon kanalında Sakaryalılara hakaret içeren sözler sarf eden Erol Mütercimler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundular. SAKARYA  CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA MÜŞTEKİ                                :  İlgili Haber “TÜRK MİLLETİ, AZERBAYCANLI KARDEŞLERİNİN YANINDADIR” ADRES                                    :  ŞÜPHELİ                                 : Dr. Erol MÜTERCİMLER (Haliç Üniversitesi […]

 SYKD’den Erol Mütercimler hakkında Suç Duyurusu

09.09.2020 - 14:11

Güncelleme : 09.09.2020 - 14:11

Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık ve yönetim kurulu üyeleri bu sabah Sakarya Adliyesine giderek, bir televizyon kanalında Sakaryalılara hakaret içeren sözler sarf eden Erol Mütercimler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundular.

SAKARYA  CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

MÜŞTEKİ                                : 

ADRES                                    : 

ŞÜPHELİ                                 : Dr. Erol MÜTERCİMLER (Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Haliç Üniversitesi, Sütlüce Mh, İmrahor Cd. N: 82,   Beyoğlu/İst.

SUÇ                                        : TCK m. 216/2,  m. 218

SUÇ TARİHİ                            : 07.09.2020

KONU                                                 : Şüphelinin eylemine uyan suç ya da suçlar hakkında kamu davası açılması talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR                      :

03.09.2020 tarihinde Meltem TV’de yayınlanan ‘Akıl Oyunu’ isimli programın konuklarından Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi olan şüpheli Erol MÜTERCİMLER, programda Sakarya halkına alenen hakarette bulunarak aşağılamıştır.

Şöyle ki, Meltem TV’nin resmi Youtube hesabında da yayınlanan bu programının 17:40 ve 18:44 dakikaları arasında açıkça anlaşılacağı üzere şüpheli “Bu Sakarya bölgesi, FETÖcülerin yuvalanması, hepsi oradan çıktı, bu Sakarya bölgesinde n’oluyo, niye burada, buradaki bu rezalet nedir? Sakarya bölgesinde oturanların kalbi kırılırsa da CANLARI CEHENNEME, kırılsın. Aynen öyle söylüyorum. Milli mücadele döneminde de Mustafa Kemal Paşa isyanlarda nereden çekti biliyor musun?; Yine bu bölgeden çekti!” diyerek atılı suçu gerçekleştirmiştir.

https://youtu.be/mWsnxmGhQX8 )

HALKIN BİR KESİMİNİ ALENEN AŞAĞILAMA SUÇU AÇISINDAN ŞİKAYETLERİMİZ

Halkın bir kesimini alenen aşağılama suçu TCK 216. maddede aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama;

Madde 216- (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Şüpheli, televizyon programında söylemiş olduğu “Bu Sakarya bölgesi, FETÖcülerin yuvalanması, hepsi oradan çıktı, bu Sakarya bölgesinde n’oluyo, niye burada, buradaki bu rezalet nedir? Sakarya bölgesinde oturanların kalbi kırılırsa da CANLARI CEHENNEME, kırılsın. Aynen öyle söylüyorum. Milli mücadele döneminde de Mustafa Kemal Paşa isyanlarda nereden çekti biliyor musun?; Yine bu bölgeden çekti!” sözleriyle, ülkemizin başta Kafkasya, Balkanlar ve Karadeniz bölgesinden 19.yy sonlarında ve 20.yy başlarında, çok zor şartlar altında Sakarya bölgesine göç edenlerce kurulan, göçmen olmaları hasebiyle de bu toprakları sahiplenmeleriyle bilinen, vatan-millet için mücadelede hep ön safta olmuş, bu nedenle de güzel Türkçemize VATAN-MİLLET-SAKARYA darb-ı meselini kazandırmış bu güzide halkı, FETÖ gibi hain bir terör örgütüyle irtibatlandırmış, Millî Mücâdele karşıtı çeteci olmakla itham etmiş ve aşağılamıştır.

Şüphelinin hakaret ve küfür içerikli söylemleri bir Sakaryalı olarak şahsımı ve benim gibi Sakaryalı tüm hemşehrilerimizi derinden üzmüştür. Şüphelinin TV’de sarfettiği hakaret ve küfür içerikli sözlerin yayınından itibaren sosyal medyada başlayan tartışmalar, reel alana da taşmıştır. Bu sözlerin halkı kin ve düşmanlığa sevkettiği de açıktır. Atılı suç oluşmuştur.

Aleniyetin, ”herkesin veya birçok kimsenin okuyup görmesiyle değil, okuyup görebilmesi mümkün ve muhtemel olan yerlerde fiilen işlenmesiyle gerçekleşeceği” Yargıtay uygulamasında kabul edilmiştir. (YARGITAY CGK 15.03.2015 tarih ve 2004/8-201e, 2005/33kr) Böylece suçun alenen işlendiğinden şüphe duyulmamaktadır.

SUÇ BASIN YAYIN YOLUYLA İŞLENMİŞTİR.

TCK Madde 218- (1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranına kadar artırılır.

Şüphelinin, Sakarya halkını alenen aşağıladığı Akıl Oyunu isimli program 03.09.2020 tarihinde Meltem TV’de yayınlanmış, ayrıca Meltem TV’nin resmi Youtube hesabında da yayınlanmaya devam etmektedir.

Yargıtaya göre sınırlandırılmamış herkese açık olan Facebook, Twitter, Youtube gibi dijital hesaplar da basın yayın aracı olarak değerlendirilmektedir.

Şöyle ki:

Yazıların yayınlandığı twitter, internet üzerinden paylaşım sağlayan sosyal bir ağdır ve kişi kendisi sınırlandırmadıkça bütün internet kullanıcıları tarafından yazılar görülebilmektedir. TCK.nın 6. madde (g) bendine göre; ”Basın ve yayın yoluyla deyiminden; her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim araçlarıyla yapılan yayınlar” anlaşılır denilmekle internet üzerinden yayınlanan yazıların basın ve yayın yoluyla işlendiği kabul edilmiştir. Müştekiler de sanığın takipçisi olmadıkları halde yazdığı yazıları öğrenip şikayette bulunduklarına göre, twitter üzerinden yapılan yayınların aleni olduğunda bir kuşku bulunmamaktadır” (Yargıtay 8. CD 2014/35434e, 2015/22535kr, 12.10.2015)

SONUÇ VE İSTEM                  :

Yukarıda açıklamaya çalıştığım ve Sayın Savcılığınızın re’sen gözeteceği nedenler de göz önüne alınarak, şüphelinin eylemlerine uyan suç ya da suçlardan dolayı cezalandırılması için hakkında kamu davası açılmasını arz ve talep ederim.                                                                                               

                                                                                                                                                      Müşteki

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın