Toyota Acil Yardım Hastanesi Yılsonu hizmete giriyor…

İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı Başkanlığında Koordinasyon, Muhtarlar ve Güvenlik Toplantısı Yapıldı. Arifiye Kültür Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 40.maddesi gereği Koordinasyon Toplantısına Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu,  İlçemiz kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, STK Temsilcileri ve mahalle muhtarlarımız katıldı.           Kaymakam Dınkırcı; Koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede bugüne […]

 Toyota Acil Yardım Hastanesi Yılsonu hizmete giriyor…

06.08.2021 - 19:17

Güncelleme : 06.08.2021 - 19:17

İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı Başkanlığında Koordinasyon, Muhtarlar ve Güvenlik Toplantısı Yapıldı.

Arifiye Kültür Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 40.maddesi gereği Koordinasyon Toplantısına Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu,  İlçemiz kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, STK Temsilcileri ve mahalle muhtarlarımız katıldı.          

Kaymakam Dınkırcı; Koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede bugüne kadar alınan önlemlerin önemli olduğunu, ancak salgınının henüz sona ermediğini örnekleriyle açıklayarak Maske-Mesafe-Temizliğin önemine dikkat çekti.Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının İlçe Sağlık Müdürlüğü ile koordine halinde gerekli araç, gereç ve personel desteğinde bulunması gerektiği hatırlatarak, ayrıca Aşılamanın salgında önemini ve 7’den 77’ye toplumun tüm katmanları ile bu konuda yönetişim içerisinde hareket edilmesini istedi.           

Kaymakam Dınkırcı; İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde 2021 yılı sonuna kadar Toyota Acil Yardım Hastanesinin hizmete gireceği bilgisini paylaştı.           

İlçe Kaymakamımız Dınkırcı; Orman Yangınlarının önlenmesine yönelik Valilik Makamından gelen 30.07.2021 tarih ve 9933 sayılı genelgeleri okuyarak bu doğrultuda Kamu Kurum ve Kuruluşlarının vatandaşlarımızın da desteğinin sağlanarak gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.Emniyet ve asayiş hizmetlerinde önleyici asayiş hizmetleri ve devriyeye önem verilerek kamera güvenlik sistemlerinin yaygınlaştırılmasının önemini açıklayarak,ayrıca emniyet ve asayiş hizmetleri konusunda konunun tüm paydaşlarıyla diyalog halinde olunmasını istedi.              

Kaymakam Dınkırcı; LGS ve YKS sınav sonuçlarının açıklandığı, 2021 YKS sınavında İlçemiz Necmettin Erbakan Fen Lisesi Öğrencisi Süleyman Tolga ACAR’ın Y-SAY Puan türünde Türkiye 253. olmasının İlçemiz açısından önemli olduğunu, öğrencilerimize yönelik Rehberlik hizmetine ağırlık verilerek yapılacak tercihlerde minimum hata ile öğrencilerimizin desteklenmesi gerektiği vurguladı.0-5 yaş arası insan beyninin %90 gelişmesinden dolayı okul öncesi eğitime önem verilmesi gerektiği, kitap okuyan insanların %40 daha fazla mukayese etme kabiliyetinin artması sebebiyle “Arifiye Kitap Okuyor” kampanyasının sürmesinin okul sınav süreçlerinde başarıya katkı sağlayacağı belirtilip bu konudaki çalışmaların devamını istedi.          

Ayrıca okullarda 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde okullarımızın okul içi ve okul dışı emniyet, asayiş ve trafik tedbirleri konusunda hassas davranılmasına, Okul Kamera sistemlerinin alınacak tedbirlerde önemli olduğunu,  Kaymakamlığım başkanlığında Milli Eğitim Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ve diğer ilgili kuruluşlarla yılda 2 (iki) defa yapılacak Okul Güvenlik Toplantısının yapılması, Okullarda Öğrenci-Öğretmen-Veli koordinasyonun arttırılması gerektiğini belirtti.            

Kaymakam Dınkırcı; 30 Haziran 2021 tarih ve 31527 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Makamının Tasarruf Tedbirleri konulu 2021/14 sayılı Genelgeleri okuyarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarının Genelge hükümleri doğrultusunda işlem tesis edilmesi gerektiğinide söyleyerek,Kamu Kurumlarının 4483 Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerin Yargılanması Hakkında Kanun ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunları hakkında hizmet içi eğitime önem verilerek ön inceleme, araştırma ve disiplin soruşturmaları konusunda personel yetiştirilmesini, kurumların bu konuda koordinasyon içerisinde birbirilerine yardımcı olmalarını istedi.
         

Ayrıca toplantıda daire amirlerimiz ve muhtarlarımızın dikkat etmeleri gereken konularda bilgiler veren Kaymakam Dınkırcı, kamu görevlilerinin empati yaparak sunulan kamu hizmetlerinde vatandaş odaklı, net ve şeffaf olması gerektiğini belirtti. Kamu kurum, kuruluşlarımızdan vatandaşlarımızın CİMER, 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu, 3071 Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamında gelen taleplerinin kamu hizmetlerinin mevzuata uygun olarak etkin, verimli ve güvenli ve süresinde sonlandırılmasını istedi.

Kaymakam Dınkırcı;Tarım, Turizm ve Hayvancılık potansiyeli dikkate alındığında İlçemizin 84.000 dekarlık yüz ölçümüne sahip olduğunu, 21.972 (%26,16) dekarlık alanının tarım, 15.285 (%18,12) dekarlık alanın orman ve fundalık, süs bitkiciliğinde ülkemizde marka ilçelerden biri olduğunu, bu bölgede toprak tahlillerinin yapılması gerektiğini, TARSİM (Tarım Sigortası) önemli olduğunu, Tarsim sigortasının %50’nin Devlet tarafından karşılandığı, Aromatik bitkiler, kivi, ceviz gibi ürünler orta ve büyük ölçekli işletmelerin önemi getirileri kapsamlı ve açıklayıcı olarak gerekli bilgilendirilmelerin yapılmasını, 1 cm toprağın 200 yılda ana karadan kopma 800 yılda ufalandığını ve toplamda 1000 yılda oluştuğu dikkate alındığında toprağın tahlil yapılarak kullanılmasının, suyunda modern sulama yöntemleri ile yapılmasına sevk edilmesi gerektiği, bu kapsamda İlçe Tarım Müdürlüğünün ilgili kurum-kuruluşlar ve önder öncü çiftçiler ile ortaklaşa çalışmalar yapılması gerektiği örnekleri ile açıkladı.

 İlçe Kaymakamımız 2021 yılının İçişleri Bakanlığınca Afet yılı ilan edildiğini ifade ederek İlçemizde 29.000 kişinin afet eğitiminden geçirilmesinin planlandığını, bu bağlamda tüm kişi, kurum ve kuruluşlarla diyaloğa girilerek gereğinin süresinde yapılmasını ayrıca tüm kamu kurum ve kuruluşlarının afet ve sabotaj planlarının güncel tutmalarını ifade etti.

İlçe Kaymakamımız Kamuda Hizmetlerin yerine getirilmesinde özneye insan alarak verimlilik esasıyla hareket edilmesini, net ve basit çözüm yolları ile çözüme kavuşturularak vatandaşa sunulmasının önemine değindi.           

İlçe Kaymakamımızdan sonra söz alan Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu’da Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Kurban Bayramında bir arada olamamanın üzüntü verici olduğunu belirterek katılanların bayramını tebrik etti. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günündeki birlik ve beraberlik ile el birliğiyle her türlü sorunun üstesinden gelineceğini gösterdiğini, ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarının verimli bir şekilde birlikte çalışarak İlçemizin iyi bir yol kat ettiğini belirterek Koronavirüs ile mücadele konusunda her türlü desteği vermeye devam edeceklerini ifade ederek herkesi aşı olmaya davet etti.

Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğünü vekaleten yürüten Serdivan İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Balcı İlçemizde yürütülmekte olan sağlık hizmetleri ve Koronavirüs  (Covid-19) hakkında bilgiler vermiş, aşılamanın ciddi yan etkilerin bulunmadığını, İlçemizin aşılama oranında Türkiye genelinden düşük olduğunu belirterek sırası gelen herkesin geç kalmaksızın aşısının olması gerektiğinin önemine değindi.          

Sapanca Orman İşletme Şefi Burkal Alpagut, son günlerde yaşanan orman yangınlarının ülke tarihinin yaşadığı en büyük yangınlar olduğunu, yangından önce tedbirlerin önemli olduğunu örnekleri ile açıklayarak Valilik kararı ile belirlenen mesire alanı dışında ormanlara girişin yasak olduğunu, anız ve bitki örtüsünün yakılmaması gerektiğini, yangından 5-10 dakikanın bile hayati öneme sahip olduğunu belirtmiş konu ile ilgili bilgiler aktardı.

Sonrasında muhtarların bazı konularda talepleri gündeme getirerek ilgili kurumlar tarafından çözüm getirilmesi istemişlerdir. Toplantıya katılan kurum amirleri gerekli açıklamalarda bulundular. 
       

İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı tüm kamu kurum ve kuruluşları ile muhtarlarımıza yönetişim içerisinde hareket ederek çözüm odaklı çalışmaların yapılmasını istedi..Toplantıda Ayrıca muhtarlarımıza yönelik Valilik Makamınca belirtilen konularda bilgilendirme yapılmıştır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın