Tüm Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü tebrik etti.

Güvenlik,Asayiş, Eğitim, Vatandaşla Buluşma ve Muhtarlar toplantı programı Karaaptiler mahallesinde bulunan Gölyapark tesislerinde gerçekleşti. Toplantıya Kaymakamımız Bekir Dınkırcı’nın yanı sıra, Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Kurum Müdürleri ve Mahalle Muhtarları katıldılar. Kaymakam Bekir Dınkırcı; yaşadıkları ve görev yaptıkları mahallelerin her türlü sorununu ilgili yerlere aktarma ve takip etme görevini gerçekleştiren muhtarlarımız, görev yaptıkları mahallelerdeki vatandaşlarımızın kamu […]

 Tüm Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü tebrik etti.

19.10.2022 - 18:51

Güncelleme : 19.10.2022 - 18:51

Güvenlik,Asayiş, Eğitim, Vatandaşla Buluşma ve Muhtarlar toplantı programı Karaaptiler mahallesinde bulunan Gölyapark tesislerinde gerçekleşti.

Toplantıya Kaymakamımız Bekir Dınkırcı’nın yanı sıra, Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Kurum Müdürleri ve Mahalle Muhtarları katıldılar.

Kaymakam Bekir Dınkırcı; yaşadıkları ve görev yaptıkları mahallelerin her türlü sorununu ilgili yerlere aktarma ve takip etme görevini gerçekleştiren muhtarlarımız, görev yaptıkları mahallelerdeki vatandaşlarımızın kamu hizmetleriyle buluşturulması noktasında, halk ile devlet arasında bir köprü görevi üstlenip son derece önemli bir görev yaptıklarını söyleyerek, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü tebrik etti.

Toplantıda; 2022-2023 Eğitim Öğretim yeni döneminde başarının artırılması, okullarda eğitim öğretim çalışmalarının aksamadan devam ettirilmesi, bir okulun sosyal, kültürel ve akademik başarısının temelinde rehber öğretmenlere büyük bir görev düştüğünü belirterek rehber öğretmenlerin okulun diğer öğretmenleri ile diyalog halinde olmasını yapılan çalışmaların sadece rehber öğretmene bırakılmamasını, rehber öğretmenler koordinesinde her paydaşın mutlaka rehberlik çalışmalarının içinde yer alması gerektiğinin önemine vurgu yapıldı.

Ülkemizin gelişmesindeki en büyük sermeyenin gençlerimiz olduğunu gençlerimizin iyi yetiştirilmesinin ve iyi eğitim almalarının geleceğimiz için son derece önemli olduğunu belirtilerek, Öğrencilerimizin başarısında ve gelişiminde; öğrenci, öğretmen, veli koordinasyonun önemine değinerek ve 8. sınıf öğrencilerine Liselere Geçiş Sınavlarına yönelik rehberlik çalışmalarına ağırlık verilmesini özellikle 12.sınıf öğrencilerine TYT ve AYT sınavlarına yönelik kariyer ve mesleki yönlendirme çalışmalarına ağırlık verilmesini, halk eğitim merkezinde çeyize yönelik kursların yanı sıra ekonomik değer ifade edebilecek tarım, hayvancılık, vb. alanlarda da kurslara ağırlık verilmesi istendi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Müdürlüğünce okul kantinlerinde gerekli denetimleri yapmalarına, kolluk kuvvetlerince okul servislerinin denetlenerek, metruk binalar ile okul çevrelerinde rahatsızlık verecek kişilerin engellenmesi için muhtarlarımızla da koordineli çalışma yapılarak gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasıEmniyet ve asayiş hizmetlerinin daha etkin ve verimli olabilmesi için önleyici asayiş hizmetleri ve devriyeye önem verilmesini   yasal mevzuat hükümleri çerçevesinde ilgili alanlara kamera güvenlik sistemlerinin kurulmasına, konunun ilgili kurumlara iletilmesi söylendi.

0-5 yaş arası insan beyninin %90 gelişmesinden dolayı okul öncesi eğitime önem verilmesi gerektiği, kitap okuyan insanların %40 daha fazla mukayese etme kabiliyetinin artmasında önemli olduğunu, okul öncesi eğitimin çocuklarımızın, sosyal ve duygusal gelişimini desteklediğini, ilköğretime geçişi kolaylaştırdığını, sosyalleşmelerine katkı sağladığını, öz bakım becerileri kazanmalarına yardımcı olduğunu, düzenli yaşama ve spor alışkanlığı kazandırdığını, kişilik gelişimlerine pozitif katkı sağladığını, gelişim süreçlerini yakından takip etme  imkânı verildiği ifade edildi.

6284 Sayılı Kanun gereği, kadına yönelik şiddetle mücadelede “Sıfır Tolerans” ilkesi doğrultusunda gerekli hukuki, idari ve mali tedbirlerin alınmasına, 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanununa göre iş ve işlemlerde ilgili kurum amirlerinin iş birliği içinde bulunarak projeler geliştirmesine, var olan projenin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa mahal vermeden gereğinin yerine getirilmesi istendi.

Kaymakam Bekir Dınkırcı, kamu hizmetlerinin sunumunda kalitenin arttırılması, vatandaş memnuniyeti, insan odaklı hizmet anlayışının tesis edilmesi, kamu hizmetlerinde etkinlik, tasarruf ve verimliliğin arttırılması, kamu kurum ve kuruluşları arasında koordinasyon, iş birliği ve yardımlaşmanın artırılmasını dile getirdi..

Ayrıca toplantıda Kurum Amirlerimiz ve Mahalle Muhtarlarımızın dikkat etmeleri gereken konularda bilgiler veren Kaymakamı Bekir Dınkırcı, kamu görevlilerinin empati yaparak sunulan kamu hizmetlerinde vatandaş odaklı, net ve şeffaf olması gerektiğini belirtti.

Kaymakamımız Bekir Dınkırcı’dan sonra toplantıya katılan Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu ve söz alan ilgili Kurum Amirleri ile Mahalle Muhtarları gündem ve kendi konularıyla ilgili görüş ve düşüncelerini ifade etmesinin ardından toplantı sona erdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın