MÜBAREK ÜÇ AYLAR BAŞLIYOR…

Mübârek üç aylardan Recep ayı yarın başlıyor. Bu ay tevbe, hürmet ve ibâdet; Şaban muhabbet ve hizmet; Ramazan ise yakınlık ve nimet ayıdır.  Zünnûn-i Mısrî hazretleri buyurdu ki: “Recep tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır.” Birgün Peygamber efen-dimiz, Recep ayındaki ibâdetlerin faziletini anlatı-yordu. Yaşlı bir zat, “Yâ Resûlallah! Recep ayının tamamını oruçlu olarak […]

 MÜBAREK ÜÇ AYLAR BAŞLIYOR…

24.02.2020 - 20:03

Güncelleme : 24.02.2020 - 20:15

Mübârek üç aylardan Recep ayı yarın başlıyor. Bu ay tevbe, hürmet ve ibâdet; Şaban muhabbet ve hizmet; Ramazan ise yakınlık ve nimet ayıdır. 
Zünnûn-i Mısrî hazretleri buyurdu ki: “Recep tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır.”


Birgün Peygamber efen-dimiz, Recep ayındaki ibâdetlerin faziletini anlatı-yordu. Yaşlı bir zat, “Yâ Resûlallah! Recep ayının tamamını oruçlu olarak geçirmeye gücüm yetmez.” deyince, Peygamber efendimiz buyurdu ki:
∆ Sen, Recep ayının bi-rinci, onbeşinci ve sonuncu günleri oruç tut! Hepsini tutmuş gibi sevabına kavuşursun. Çünkü sevaplar on misli ile yazılır. Fakat, Receb-i şerîfin ilk Cuma gecesinden gâfil olma!
Bu aylara hürmet etmek, günahlardan uzaklaşmak-la ve ibâdetleri yapmakla olur. Bu mübârek zamanlarda vadedilen sevaplara kavuşabilmek için, her şeyden önce itikâdı düzeltmelidir. İlmihâl bilgilerini öğrenmeli ve yaşayışını bunlara uygun hâle getirmelidir. Çok tevbe ve istiğfar etmeli, kazâya kalmış namazlarını, hemen kazâ etmeye başlamalıdır.
Recep ayının ilk Cuma gecesi,  Regâib Kandi-li’dir. Bu geceye hürmet edenler affedilir. Recep ayının her gecesi kıymetlidir. Her Cuma gecesi de kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince daha kıymetli olmaktadır.
 ÜÇ AYLAR
Üç aylarla gelir feyiz,
Allah diyen olur aziz,
Müjde olsun müminlere,
Üç ayımız hoş geldiniz!

Üç aylar rahmet ayıdır,
Melekler ihsan dağıtır,
Müminlerin bayramıdır,
Üç ayımız hoş geldiniz!

Malın varsa hayır eyle!
Derdin varsa sabır eyle!
Her hâline şükür eyle!
Üç ayımız hoş geldiniz!

Küs olanlar barışmalı,
Hak yoluna çalışmalı,
Hidâyete kavuşmalı,
Üç ayımız hoş geldiniz.

turktakvim.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın