(DEVA) Sakarya’dan 17 Ağustos açıklaması

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan 1999 depreminin yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. BÜYÜK KAYIPLAR Başken Erdoğan açıklamasında, “Bilindiği üzere Sakaryamız, dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif deprem kuşaklarından biri olan Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF) üzerinde yer almaktadır. Tarih boyunca yaşanan depremler bu coğrafyadaki insanlarımıza telafisi imkansız […]

 (DEVA) Sakarya’dan 17 Ağustos açıklaması

16.08.2020 - 20:03

Güncelleme : 16.08.2020 - 20:03

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan 1999 depreminin yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

BÜYÜK KAYIPLAR

Başken Erdoğan açıklamasında, “Bilindiği üzere Sakaryamız, dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif deprem kuşaklarından biri olan Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF) üzerinde yer almaktadır. Tarih boyunca yaşanan depremler bu coğrafyadaki insanlarımıza telafisi imkansız maddi-manevi kayıplar ve acılar yaşatmıştır. Bu acıların en büyüklerinden birini şehir olarak en son 17-Ağustos-1999’da yaşadık. Depremde sadece can kaybı değil; aynı zamanda bulaşıcı ve salgın hastalıklar, yaralanma ve sakat kalmalar, üretim ve gelir kaybı, işsizlik, enflasyon, pazar kaybı, çevre sorunları, psikolojik sorunlar, güvenlik gibi pek çok olumsuzluğa da maruz kaldık.

PROAKTİF YAKLAŞIM

DEVA Partisi olarak; ülkemizin karşı karşıya olduğu tüm problemlerde olduğu gibi başta depremler olmak üzere tüm doğal afetlerde reaktif değil proaktif bir yaklaşımın esas alınması gereğine inanıyoruz. Yani; deprem ya da bir başka doğal afet olduktan sonra, devletimizin ve milletimizin tüm imkanlarıyla seferber olduğu rehabilitasyon gayretlerinden ziyade, afet bölgelerinin afet türüne göre risk analizlerinin yapılıp her türlü afetin mümkünse hiç kayıpsız atlatılmasına yönelik tedbirler, bilim, teknoloji rehberliğinde ciddiyetle alınmalıdır.

ŞEHRİN HAFIZASI

17 Ağustos depremi, en ufak bir sarsıntıda yüreklerimizin hopladığı, çoluk çocuğumuz, sevdiklerimiz, geleceğimiz için endişelendiğimiz bir korku-kaygı-stres sarmalı ve travma kaynağı olarak belleklerimizde durmaktadır. Depremde sadece canlar kaybetmiyoruz, yıkılanlar sadece binalarımız değil, şehrin hafızası da yıkılıyor. Bu nedenle her türlü afetin tedbirini almak aklın, bu konuları boş vermemek, ihmal etmemek, istismar etmemek vicdanın, sorumluluğun ve inancımızın bir gereğidir. Bu vesileyle 17 Ağustos depreminde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır dilerim” dedi.

sakaryahalk.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın