”DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

24 Nisan Dünya Veteriner Hekimler günü dolayısı ile Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız bir kutlama mesajı yayınladı. Yayınlanan o mesaj, ”Veteriner hekimlik günü”, 2000 yılında Dünya Veteriner Hekimler Birliği tarafından dünya çapında veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilen hayat kurtarıcı çalışmaları vurgulamak ve tanıtmak için oluşturulmuştur. İlgili Haber Öğütlü: Çifte bayram yaşayalım Bu yıl […]

 ”DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

24.04.2021 - 12:21

Güncelleme : 24.04.2021 - 12:21

24 Nisan Dünya Veteriner Hekimler günü dolayısı ile Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız bir kutlama mesajı yayınladı.

Yayınlanan o mesaj,

”Veteriner hekimlik günü”, 2000 yılında Dünya Veteriner Hekimler Birliği tarafından dünya çapında veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilen hayat kurtarıcı çalışmaları vurgulamak ve tanıtmak için oluşturulmuştur.

Bu yıl (2021), Dünya Veterinerlik Günü 24 Nisan Cumartesi günü gerçekleşiyor. Bu yılın teması Covid-19 Krizine Veterinerin Tepkisidir . Veteriner hekim kimdir? Ne iş yapar? Sorduğunuzda , veteriner hekimler, hayvanların ve insanların refahında hayati bir rol oynayan tek hekimdir. Her hayvanın profesyonel ve yeterli tedavi ve bakımı alması için farklı alanlarda uzmanlaşırlar . Ayrıca veteriner hekimler , pek çok şapka takarlar bunların arasında , gıda güvenliği ve denetimi, zoonotik hastalıkların önlenmesi için araştırma faaliyetleri, üniversitelerde öğretim ve çevre koruma alanlarında çalışmaktadırlar.

Biz veteriner hekimler hayvan sağlığını korumanın yanında insan sağlığına da önemli katkıda bulunuruz. Dünyada 256 çeşit zoonoz hastalıktan çalışmalarımızla insanları biz veteriner hekimler koruruz. Biz veteriner hekimler çalışmalarımız esnasında atın çiftesini yer ölürüz ,karnımıza ineğin boynuzunu yer yaralanırız, elimizi kedi tırmalar, bacağımızı köpek ısırır v.b. zorlu bir mesleği yapmaya çalışırız.

Bu mesleği yaparken de ülkemizde , maalesef ne yıpranma payı nede sağlık çalışanı sayılmıyoruz. Veterinerlik dünyasına dahil olan herkese, zor zamanlarda bile hayvanlara yardım etme konusundaki kararlılıkları ve istekleri için teşekkür etmek istiyorum.Sen konuşamayanların sesisin. Tüm meslektaşlarımın dünya veteriner hekimler gününü kutluyorum.

SAYGILARIMLA… ”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın