Ömer Çelik, ABD Başkanı Biden’ın yaptığı açıklamayı kınadı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ABD Başkanı Biden’ın 1915 olayları ile ilgil yaptığı açıklamayı kınadı. Çelik sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ”ABD Başkanı Biden’ın, 1915 yılında Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar hakkında tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun ve asılsız iddiaları esas alan açıklamasını hiçbir suretle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. İlgili Haber SAMATO’dan SIEMENS’e […]

 Ömer Çelik, ABD Başkanı Biden’ın yaptığı açıklamayı kınadı

24.04.2021 - 21:59

Güncelleme : 24.04.2021 - 22:56

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ABD Başkanı Biden’ın 1915 olayları ile ilgil yaptığı açıklamayı kınadı.

Çelik sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,

”ABD Başkanı Biden’ın, 1915 yılında Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar hakkında tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun ve asılsız iddiaları esas alan açıklamasını hiçbir suretle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.

Biden’ın bu açıklamayı Ermeni fanatik çıkar gruplarını memnun etmek için yaptığı, bölge barışını ve normalleşmeyi dikkate almadığı anlaşılmaktadır.

Türk-Amerikan işbirliğinin en ileri düzeyde olması gereken bir dönemde Biden’ın açıklaması, ikili ilişkilerimizi sarsmış, NATO dayanışmasına zarar vermiş ve bölgede olası bir normalleşme ihtimalini de zayıflatmıştır. Normalleşme, Biden açıklaması ile sabote edilmiştir.

Bize göre bu mesele tarihçilerin ve bilim insanlarının tartışması gereken bir konudur. Sn Cumhurbaşkanımızın arşivlerin araştırmacılara açılması ve tarihçilerin vereceği karara uyalım çağrısı da ortadadır. Biden açıklaması tarihsel dayanağı olmayan bir açıklamadır.

Bu açıklama, Türk-Amerikan ilişkilerini sabote etmeye çalışan çevrelere destek veren bir açıklama olmuştur. Bu açıklamayı şiddetle reddediyoruz, şiddetle kınıyoruz.

ABD Başkanı tüm normalleşme çabalarına zarar verdi. Bu açıklamadan Türkiye zarar görmez, normalleşme imkanından yoksun kalan Ermenistan zarar görür. ”dedi

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın