İlimizde Atık Yönetimi Paneli Düzenlendi

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi ile SATSO işbirliğinde düzenlenen ‘Sıfır Atık Yaklaşımının Çevreye ve Ekonomiye Olumlu Etkisi’ konusunun ela alındığı ‘Sakarya’da Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli’ne katıldı.Erenler ilçesinde bir otelde düzenlenen Panele Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; T.B.M.M. Çevre Komisyonu Başkanı-Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Çevre ve […]

 İlimizde Atık Yönetimi Paneli Düzenlendi

19.02.2020 - 19:33

Güncelleme : 19.02.2020 - 19:34

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi ile SATSO işbirliğinde düzenlenen ‘Sıfır Atık Yaklaşımının Çevreye ve Ekonomiye Olumlu Etkisi’ konusunun ela alındığı ‘Sakarya’da Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli’ne katıldı.
Erenler ilçesinde bir otelde düzenlenen Panele Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; T.B.M.M. Çevre Komisyonu Başkanı-Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci, daire müdürleri, SATSO Meclis Üyeleri ile STK temsilcileri katıldı.

Arifiye İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı ve Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu’da programda yer aldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan bir video gösterimi de yer aldı.
“Bu Toplantı Bütün Dünyayı İlgilendiriyor”
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren SATSO Başkanı Akgün Altuğ Panele gösterilen ilgiden dolayı herkese teşekkür ederek, bu buluşmanın yalnızca ilimizi ve ülkemizi değil tüm dünyanın geleceğini yakından ilgilendirdiğini ifade etti.
“Bakanlığın Önemli Çalışmaları Bulunuyor”
Sürdürebilir kalkınma ilkesi doğrultusunda, çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla Bakanlığın önemli çalışmaları olduğunu söyleyen Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, daha fazla tüketime dayalı yaşam tarzının gezegenimizi daha da sorunlu bir yer haline getirdiğini, doğal kaynakların bilinçsiz tüketilmesi, iklim değişikliği ve çevre sorunlarının bilinen ekonomi modellerinin en önemli çıkmazları olduğuna değindi.
“Bu Panel Her Soruna Işık Tutacak”
Sakarya’nın kendileri için çok farklı ve özel bir yer olduğunu ifade eden T.B.M.M. Çevre Komisyonu Başkanı-Trabzon Milletvekili Muhammet Balta bütün insanlara, bütün canlılara hizmet edebilecek sürdürülebilir bir yaşam sunulması, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakılabilmesi için gerçekleştirilen panelin bilimsel tartışma programlarını da içermesinin önemli olduğunu belirterek, panelin sonuç bildirgesinin de herkese ve her kuruma yön vereceğini, ışık tutacağını belirtti.
“Denge İçerisindeki Kainatta Her Olumsuzluk İnsanoğlundan”
İnsanımızı direkt ilgilendiren, sağlığımızı ilgilendiren, tarımımızı ilgilendiren, sanayimizi ilgilendiren, turizmimizi ilgilendiren, geleceğimizi ilgilendiren bir konuda ilimizde böyle bir panelin düzenlenmesi, böyle bir işbirliğinin yapılmasının mutluluk verici olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizler yaşadığımız çevreye, kainata baktığımızda Yüce Allah’ın ‘Hakim’ isminin bir tecellisi olarak, her şeyin hikmetli bir tarzda, hesaplı olarak yaratıldığını görüyoruz ve her şeyin bir uyum içerisinde olduğunu, bozgunluğa fırsat vermeden çalıştığını görüyoruz. Eğer bir yerde bir sıkıntı oluşmuşsa, mutlaka insan eliyle yapılan bir yanlışlığın, bir olumsuzluğun sebep olduğuna şahit oluyoruz. İnsan için yaratılmış olan bu düzende, bu nizamda insanın kendi aleyhine bir gayret içerisinde olması da, anlaşılabilir bir durum değildir. Bizler bu nizamı bozmamakla, bu düzeni korumakla görevliyiz. Belgesellerde de izlediğimiz üzere, her canlının kainatta yaşamını bir düzen içerisinde sürdürdüğünü ve yaşamı sona erdiğinde bile doğaya yararlı bir şeyler bıraktığını görebiliyoruz. Dolayısıyla kainat içerisinde var olan bu düzen, hiçbir olumsuzluğu kendiliğinden ortaya çıkarmıyor. Bunun bizlere lütfedilmiş önemli bir nimet olduğunu fark etmemiz gerekiyor.
“Bu Çalışma Sakarya’mız Açısından Çok Önemlidir”
En güzel temizlik kirletmemektir. Bizler kirlettiğimizin kendi sağlığımıza, kendi geleceğimize olumsuz tesirlerini göremiyorsak, başka birinin bizim için bir şey yapmasını da bekleyemeyiz.
Bugün ilimizde düzenlenen bu panel, ayrıca tarımda, sanayide, turizmde bir marka değeri oluşturmaya çalışan Sakarya’mız için de çok önemlidir. Sürdürülebilir gelişmeler için, sürdürülebilir tarım için, sanayi için, turizm için, bizlerin sağlığı için bu çalışmaların mutlaka dikkat çeken bir tarzda olması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın muhterem eşleri tarafından takip edilen ‘Sıfır Atık Projesi’ tüm illerin öncelikli gündemleri arasındadır. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün tespitine göre 2019 yılında atık geri dönüşümünden ilimizde  150 milyon TL lik bir gelir sağlanmıştır. Bu bir taraftan olumsuzlukları ilgilendirdiği gibi bir taraftan da Sayın Milletvekilimizin, Sayın Genel Müdür Yardımcımızın da dediği gibi ekonomimize katkı sağlayacak, bize kazandıracak bir usul olarak da gerçekten önemlidir.
“Çevreye Çalışmalarında Daha Cesaretli Olmalıyız”
İşte böylesi önemli bir konuda herkese ve her kesime düşen görevler var. Basınımızdan üniversitelerimize, merkezi yönetimimizden yerel yönetimimize, sivil toplum kuruluşlarımıza kadar bu konuda bütün paydaşların etkili, verimli bir çalışmayı, bir dikkati sergilemesi gerekiyor. Bunun için de bu gibi toplantılar bir gündem oluşturmalı, bir farkındalığı ortaya çıkarmalıdır. Bize ait, geleceğimize ait daha güzel şeyleri hep birlikte yapabileceğimiz düşüncesinde bizi daha da cesaretlendirmeli ve örnek uygulamaları ortaya çıkarabilmeyi amaçlamalıdır. Dünyanın nereye gittiği değil,  bizim nereye gittiğimiz önemlidir.
Çevreye duyarlı olmamızı sağlayan böylesi büyük önem taşıyan bir paneli düzenleyen paydaşlarımız; Ticaret ve Sanayi Odamıza, Büyükşehir Belediyemize, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüze ve Üniversitemize teşekkür ediyorum. Çalışmanın başarılı, faydalı olmasını dilerken misafirlerimizi ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.
“Sanat Eserlerini İnceledi”
Vali Ahmet Hamdi Nayir, Panele verilen arada beraberindekilerle birlikte Sanatçı Hamdi Çınar’ın ‘Atık Yönetimine’ dikkat çekmek amacıyla atıklardan oluşan ürünlerle yaptığı eserleri inceleyerek bilgiler de aldı. “Panel Uzmanların Sunumlarıyla Devam Etti”
Panelin öğleden sonraki oturumu ise, Atıkların Çevre ve insan Sağlığına Doğrudan Etkisi, Sıfır Atık Yaklaşımı ile Tüm Atıkların Yönetimi, Sıfır Atık Yaklaşımı ile Belediye Uygulamaları, Tehlikesiz Atıkların Yönetimi ve Atık Yönetiminde Çimento Sektörünün Katkısı, Tehlikeli Atıkların (Katı, Sıvı, Çamur) Yönetimi ve Saha Uygulamalarına Genel Bakış, Atık Yönetiminde Saha Denetimleri ile Evsel ve Endüstriyel Atık Yönetimine Bakış konularının uzmanlar tarafından değerlendirilmesiyle devam etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın